Partea I - Adevarul despre Religii si despre cine a scris cu adevarat Biblia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Partea I - Adevarul despre Religii si despre cine a scris cu adevarat Biblia

Mesaj  ToataRomania.ForumHit.ro la data de Vin Noi 02, 2012 4:05 am

Adevarul despre Religii si despre cine a scris cu adevarat Biblia
Biserica creştină este o farsă fundamentată pe o fantezie. Cine doreşte o confirmare despre cat de uşor pot fi controlate masele nu trebuie decat să privească miliardele de oameni care au adorat de-a lungul timpului un basm inventat acum 2000 de ani de nişte oameni in robe negre. De altfel, acelaşi lucru este valabil şi in ceea ce priveşte celelalte religii: iudaismul, islamul, hinduismul, etc.
Aceste religii au fost create de aceeaşi forţă, cu scopul de a produce un efect similar. Toate miturile zeilor mantuitori din antichitate au la bază aceeaşi schemă: 1) omul se naşte cu un păcat originar, aşa că nu valorează nimic chiar din clipa in care vine pe lume; 2) el nu poate fi mantuit decat in cazul in care crede intr-un Mantuitor, adică dacă face ceea ce ai spun preoţii să facă; 3) dacă nu face acest lucru, va fi condamnat pentru totdeauna la chinurile iadului. Cată vinovăţie şi cată teroare a creat această schemă de-a lungul miilor de ani! Am auzit personal mame catolice plangandu-şi copiii care au murit la naştere intrucat nu ştiau ce o să se intample cu ei. Unde vor ajunge, in rai sau in iad, căci au fost prea mici pentru a apuca să creadă in Iisus Christos ? Priveam deunăzi un canal catolic transmis la americani, cand omului in sutană i s-a pus această intrebare. După ce s-a scărpinat in barbă, a răspuns că este o chestiune teologică profundă. Zău!? A adăugat că fie copilul va ajunge in Purgatoriu (cată vreme?, ne-am putea intreba), fie va fi judecat pentru comportamentul părinţilor săi. Ce prostii infiorătoare! Noroc că nu va fi judecat după comportamentul preoţilor! Dacă nu poţi fi mantuit decat in măsura in care crezi in Iisus, ce se intamplă cu toate miliardele de oameni care s-au născut in locul nepotrivit şi care nu au auzit deloc de el? Sunt ei condamnaţi din start la focurile iadului, pentru că nu au fost informaţi? Cam crud acest Dumnezeu creştin, nu vi se pare? Desigur insă că acest lucru nu este adevărat. Intreaga poveste este o schemă pusă la cale de iniţiaţii Frăţiei Babiloniene cu scopul de a controla mintea maselor.
Chiar cand scriam acest capitol şi investigam sursa din care au provenit Evangheliile, m-am intins să iau o carte de pe raftul de sus al bibliotecii şi odată cu ea a căzut şi o cărticică mai mică. Nu-mi aminteam să o fi văzut vreodată, dar titlul ei mi-a atras imediat atenţia. Se numea Adevăraţii autori ai Noului Testament şi era scrisă de Abelard Reuchlin. Cartea a fost tipărită pentru prima dată in Statele Unite in anul 1979 şi vorbeşte despre un cerc interior de iniţiaţi, cel mai exclusivist club al istoriei, care ştiu adevărul despre Iisus, dar nu doresc ca şi ceilalţi să-l afle. Ce m-a izbit cel mai tare era faptul că autorul a ajuns la aceleaşi concluzii ca şi mine: că Evangheliile sunt o invenţie menită să creeze o nouă religie-inchisoare. Cartea nu analizează tot simbolismul pe care l-am prezentat eu in capitolul anterior, dar precizează numele familiei şi ale celorlalte persoane care au scris Noul Testament, precum şi codurile pe care le-au folosit pentru a-şi semna drepturile de autor. Interesant mi s-a părut faptul că unul din aceste coduri este chiar numărul 40, la care am făcut referire şi eu. Numărul 40 este reprezentat de litera M, de la Maria. Această literă continuă să fie extrem de semnificativă pentru Frăţie chiar şi in zilele noastre şi poate fi văzută pe toate lanţurile de restaurante MacDonalds din lume. Vom vedea ceva mai tarziu cum folosesc companiile transnaţionale simbolismul Frăţiei in logo-urile şi numele lor. M face referire la Maria sau Madonna, adică la Semiramida. Abundenţa dovezilor aduse in cartea lui Reuchlin, extrem de complexă şi bazată pe coduri matematice ezoterice, este copleşitoare. De aceea, vă recomand insistent să vă procuraţi un exemplar, dacă doriţi să aflaţi toate detaliile descrise in ea. Autorul prezintă incă din primul paragraf descoperirile sale:Noul Testament, biserica şi creştinismul au fost in totalitate creaţiile clanului lui Calpurnius Piso [pronunţat Peso], o familie de aristocraţi romani. Atat Noul Testament cat şi toate personajele din el ? Iisus, toţi Iosifii, toate Mariile, toţi discipolii, apostolii, Pavel, Ioan Botezătorul, etc. sunt simple ficţiuni. Clanul Piso a inventat intreaga poveste şi personajele ei, după care le-a plasat intr-un anumit context istoric, populand legenda cu anumite personaje periferice reale, precum Irod, Gamamiel, guvernatorii romani, etc. Cat despre Iisus şi celelalte personaje centrale, acestea reprezintă simple invenţii?. Clanul Piso a fost o familie genealogică care a numărat in randurile ei oameni de stat, consuli, poeţi şi istorici. Cu siguranţă, asemenea oameni nu puteau să nu fie afiliaţi la una din societăţile secrete din Imperiul Roman, cu atat mai mult cu cat acest imperiu a reprezentat o veritabilă trambulină pentru liniile genealogice reptilo-umane. Aşa se explică, de pildă, de ce American Express, această organizaţie creată de Frăţie, are drept logo un soldat roman. Familia Piso pretindea că se trage din Calpus, fiul lui Numa Pompilius, succesorul lui Romulus şi fondatorul Romei. Ce mai, erau oameni de vază. Se crede că aceste linii genealogice romane foarte vechi au provenit din Troia. Practic, avem de-a face cu o familie al cărei arbore genealogic poate fi trasat pană in Munţii Caucaz şi in Orientul Apropiat. După distrugerea Troiei in jurul anului 1200 ?.Ch., legenda spune că Enea, un erou cu sange regal (adică reptilian) i-a adunat pe soldaţii care au mai rămas din armata sa şi s-a stabilit in Italia. Aici, s-a insurat cu fiica regelui latinilor şi din această fuziune a rezultat mai tarziu Imperiul Roman. Potrivit multor tradiţii, nepotul lui Enea, un bărbat pe nume Brutus, a debarcat in Insulele Britanice in anul 1103 .Ch., impreună cu o mană de troieni, inclusiv unii proveniţi din coloniile din Spania, şi a devenit regele britonilor. El este cel care a fondat oraşul numit Noua Troia, căruia romanii i-au spus mai tarziu Londinium (Londra de astăzi).Lucius Calpurnius Piso, capul familiei de care vorbim, s-a insurat cu strănepoata lui Irod cel Mare. Potrivit cercetărilor lui Reuchlin, Piso, care folosea multe pseudonime, a fost cel care a creat textul Ur Marcus, prima versiune a Evangheliei după Marcu, in jurul anului 60 e.n. Unul din prietenii care l-au incurajat a fost faimosul scriitor roman Annaeus Seneca, dar se pare că amandoi au fost ucişi de impăratul Nero in anul 65. Cu aceasta, numele de Piso a dispărut din istoria romană şi nu a mai reapărut decat in anul 138 e.n., cand nepotul lui Piso, Antoninus, a devenit impărat. Incepand din acest moment, familia a rămas cunoscută sub numele de Antonini, nu de Piso. in cei 73 de ani care s-au scurs intre moartea primului Piso şi venirea la putere a lui Antoninus s-au pus bazele creştinismului prin scrierea celor patru Evanghelii şi semnarea lor sub nişte pseudonime. După moartea tatălui său asasinat de Nero, fiul lui Piso, Anus, care a folosit mai multe nume, inclusiv cel de Cestius Gallus, a fost făcut guvernator al Siriei. El a preluat astfel comanda armatei din Iudeea. A fost implicat in revolta iudeilor din anul 66, pe care a fost trimis să o curme Vespasian. Impăratul Nero a fost asasinat in anul 68 de un agent al lui Piso (potrivit lui Reuchlin; această ipoteză pare verosimilă, dacă ţinem cont de faptul că Nero i-a ucis tatăl). In continuare, clanul Piso şi-a focalizat puterea şi influenţa asupra lui Vespasian, care a devenit impărat al Romei in anul 69. Un an mai tarziu, romanii au distrus Ierusalimul, au furat comorile din templu, inclusiv pretinsa Arcă a Conventului, şi le-au dus la Roma, unde au intrat in custodia societăţii secrete. Ască societate secretă nu era alta decat Frăţia Babiloniană.Reuchlin afirmă că Anus Calpurnius Piso a scris in continuare celelalte trei Evanghelii, in următoarea ordine: Evanghelia după Matei (70-75 e.n.), o actualizare a Evangheliei după Marcu (75-80), şi, cu ajutorul scriitorului şi omului de stat roman Pliniu cel Tanăr, o actualizare a Evangheliei după Luca (85-90). A urmat mai tarziu Evanghelia după Ioan, opera fiului lui Anus, Justus, scrisă in anul 105. După cum spune Reuchlin, Iisus a fost o construcţie complexă, iar poveştile despre viaţa lui au inclus elemente din legendele despre Iosif din Egipt şi despre alte personaje din Vechiul Testament, la care s-au adăugat elemente preluate din scrierile eseniene şi caracteristici ale diferiţilor zei păgani. Concluzia sa corespunde cu precizie celei la care am ajuns eu. Diferiţii Iosifi din povestea lui Iisus sunt in totalitate creaţii ale lui Piso şi fac parte integrantă din cod. Literele din numele de Piso se traduc in ebraică prin Yud, Vov, Samech, Fey, care alcătuiesc impreună numele de Iosif. Un alt cod pe care l-a folosit Piso pentru a-şi insera numele in poveştile pe care le-a creat este numărul 60. Reuchlin atrage atenţie asupra numeroaselor similitudini dintre povestea lui Iisus şi cea a personajului numit Iosif in Vechiul Testament, pe care Piso l-a folosit drept model. Iosif a avut 12 fraţi; Iisus a avut 12 discipoli. Iosif a fost vandut pentru 20 de monede de argint, Iisus pentru 30 (inflaţia, de!). Fratele lui Iosif, Iuda, a sugerat ca acesta să fie vandut; Iisus a fost vandut de discipolul său, Iuda. Iosif se afla in Egipt cand au fost ucişi primii născuţi ai tuturor familiilor; Iisus şi familia sa au fugit in Egipt pentru a evita uciderea pruncilor dispusă de Irod. Pentru principalii discipoli ai lui Iisus, Piso şi-a folosit drept modele propriii fii: Ioan (Julius), Iacov (Justus), Simon-Petru (Proculus) şi Andrei (Alexandru). Julius, Justus şi Proculus au continuat să scrie alte texte din Noul Testament, mai tarziu. Piso a avut grijă ca Iisus să implinească anumite profeţii din Vechiul Testament, in special cele ale lui Isaia. Reuchlin afirmă că familia Piso a făcut o serie de schimbări şi adăugiri inclusiv la textele din Vechiul Testament, scriind marea majoritate a celor 14 cărţi apocrife ale Vechiului Testament. Printre acestea se numără Cartea lui Ezdra, 1 Macabei, Cartea lui Iudit, a lui Tobit, a lui Bel şi a Dragonului (Balaurului). Membrii clanului Piso erau stoici, iar această grupare credea că oamenii sunt motivaţi (putand fi implicit controlaţi) de teamă şi speranţă (metodele predilecte ale Frăţiei Babiloniene). Ce altă cale mai bună am putea găsi pentru a descrie religiile născute din Vechiul şi Noul Testament?O altă manifestare a lui Anus Piso a fost Flavius Josephus, scriitorul pe care l-am citat de două ori ceva mai devreme.
ToataRomania.ForumHit.ro
Owner Fondator
Owner Fondator

Data de inscriere : 05/08/2010
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://toataromania.forumhit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum