Un Preot Catolic : "Iadul este inventia bisericii pentru a ne controla"

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Un Preot Catolic : "Iadul este inventia bisericii pentru a ne controla"

Mesaj  ToataRomania.ForumHit.ro la data de Mier Iul 11, 2012 6:29 pm

Un Preot Catolic spune ca : "Iadul este inventia bisericii pentru a ne controla"

Manipulare si control, acestea sunt scopurile principale ale Bisericii, spune calm acest preot ale carui declaratii au facut deja mare vâlva.

Acest preot american îsi marturiseste credinta în Dumnezeu si în viata de dupa moarte, dar contesta conceptele fundamentale ale Bisericii.

"Iadul e inventia Bisericii"

Citat

"Nu cred ca Iadul exista. Cred ca exista viata dupa moarte, dar nu cred ca are nimic de-a face cu pedeapsa crunta. Religia este, dintotdeauna, o chestiune de control al maselor, iar acesta este un lucru pe care putini oameni îl înteleg. [...] Asa ca, daca exista Raiul în care esti rasplatit pentru bunatatea ta, iar Iadul e locul în care esti pedepsit pentru rautate, atunci obtii un fel de control asupra populatiei. Asa ca au inventat acest loc înfricosator (care este Iadul, nr) si care îngrozeste, la propriu, o multime de crestini. Iar aceasta nu e decât parte a unei tehnici de control".
"Bisericile au nevoie de oameni imaturi pe care sa îi poata controla"

Iar preotul continua cu declaratiile socante:

Citat

"Biserica nu vrea ca oamenii sa se maturizeze, pentru ca nu îi mai poate controla. De-asta credinciosilor li se tot spune "sa se nasca din nou".. Când te nasti din nou, fie si în credinta, esti tot un copil. Dar oamenii nu au nevoie sa renasca, oamenii trebuie sa creasca, sa-si accepte responsabilitatile. [...] Fiecare biserica sustine ca detine adevarul... Dumnezeu nu e crestin! Dumnezeu nu e evreu sau musulman sau budist.. Toate acestea sunt sisteme create de om pentru a putea întelege misterul Divinitatii. Nu cred ca traditiile îl definesc pe Dumnezeu, cred ca te ajuta sa gasesti calea spre El"

Am explicat destul de clar ca : IAD-ul nu exista si nici RAI-ul pt ca ele sunt doar niste metode de a speria pe oameni, iar acea viata dupa moarte, nu inseamna altceva decat REINCARNAREA, care dupa cum ar trebui sa se stie, a fost interzisa de catre biserica si considerat-o erezie transformand creatorul intr-unul negativ si inlocuindu-l cu zeii reptilieni...
ToataRomania.ForumHit.ro
Owner Fondator
Owner Fondator

Data de inscriere : 05/08/2010
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://toataromania.forumhit.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum